Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Nabór wniosków trwa od 13 czerwca 2023 r. do 17 sierpnia 2023 r.
W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, w tym związane z energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.
W ramach Kredytu Ekologicznego przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania finansowania projektów ekologicznych. Celem Programu jest zwiększenie efektywności energetycznej o minimum 30% i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w przedsiębiorstwach.
Z dofinansowania mogą skorzystać:
- Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa z całej Polski.
- Small mid caps – małe spółki o średniej kapitalizacji, niebędące MŚP (zatrudniające nie więcej niż 499 osób, obrót poniżej 50 mln Euro, suma bilansowa poniżej 43 mln Euro).
- Mid caps – spółki o średniej kapitalizacji zatrudniające poniżej 3000 osób (zatrudniające nie więcej niż 499 osób, obrót poniżej 50 mln Euro, suma bilansowa poniżej 43 mln Euro).
Poziom dotacji: od 25 do 80% w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Kredyt Ekologiczny może zostać przeznaczony na przedsięwzięcia związane z szerokorozumianą energooszczędnością lub zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne.
Przykłady inwestycji:
- termomodernizacja budynków,
- instalacje OZE,
- energooszczędne procesy produkcyjne (wymiana lub modernizacja maszyn/urządzeń na efektywniejsze energetycznie),
- zakup i instalacja systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii,
- modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia, itp. pod kątem energooszczędności.
Dofinansowaniem mogą być objęte poniższe wydatki przeznaczone na realizację inwestycji ekologicznej:
- nabycie środków trwałych,
- nabycie robót i materiałów budowlanych,
- nabycie wartości niematerialnych i prawnych, w formie patentów, licencji, know-how, a także innych praw własności intelektualnej,
- raty z tytułu umowy leasingu,
- studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty techniczne wykonane przez doradców zewnętrznych, związanych z realizowanym projektem.
Dokumenty niezbędne:
- Audyt energetyczny:
Realizacja przedsięwzięcia musi zostać poprzedzona przeprowadzeniem audytu energetycznego, który uzasadni potrzebę i zakres wprowadzanych rozwiązań.
Z audytu energetycznego musi wynikać, że inwestycja przyniesie oszczędność energii pierwotnej na poziomie min. 30%. - Zdolność kredytowa:
Decyzja o finansowaniu projektu wymagać będzie w pierwszej kolejności pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy.
W celu uzyskania szczegółowych informacji zapraszamy do Instytucji ogłaszającej i do kontaktu z naszymi Doradcami.
W oparciu o doświadczenie wynikające z realizowanych od 2009 roku projektów, oferujemy Państwu kompleksową obsługę projektu – od tworzenia jego założeń i budowy koncepcji, doradztwo przy opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej, aż po doradztwo w realizacji i rozliczeniu działań projektu.
Dzięki współpracy z nami mogą Państwo liczyć na dostęp do eksperckiej wiedzy oraz doświadczeń wyniesionych z wielu przygotowanych i zrealizowanych projektów, dzięki temu znacznie zwiększy się Państwa szansa na sukces (pozyskanie dotacji i bezproblemową realizację projektu). Dodatkowo oszczędzą Państwo czas na poznawaniu dokumentów i ich wypełnianiu. Zlecając to zadanie specjalistom, minimalizujecie Państwo ryzyko błędu.
Zachęcam do kontaktu. Chętnie omówimy z Państwem pomysł na realizację przedsięwzięcia w ramach wyżej opisanego programu oraz przedstawimy swoją ofertę.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. kom. 517 575 585