Rozwój działalności gospodarczej wypłacone w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych w wysokości 300 000 zł.

Termin naboru wniosków od 10.12.2018 do 24.12.2018.

Z dofinansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy z terenu gmin: Wadowice, Andrychów (bez miasta Andrychów).

 

 

 

 

W przypadku podejmowania działalności gospodarczej beneficjentami mogą być osoby fizyczne, które przez 2 lata poprzedzające złożenie wniosku nie prowadziły działalności gospodarczej; nie podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników; mają miejsce zamieszkania oraz planują prowadzić działalność gospodarczą na obszarze objętym działalnością Lokalnej Grupy Działania Wadoviana; są pełnoletnie oraz są obywatelami państwa członkowskiego UE.

 

Wysokość dostępnych środków w ramach naboru wynosi 1 293 208,50 zł.

 

Intensywność wsparcia nie może przekroczyć:

  • dla mikroprzedsiębiorstw: 70% kosztów kwalifikowalnych,
  • dla małych przedsiębiorstw: 65% kosztów kwalifikowalnych.

 

Lokalne kryteria wyboru operacji:

Minimalna liczba punktów w ramach oceny według lokalnych kryteriów, której uzyskanie jest warunkiem wyboru operacji wynosi 11 pkt.

  1. Doradztwo - LGD preferuje wnioskodawców, którzy korzystali z doradztwa świadczonego przez Biuro LGD
    Punktacja: 0 - wnioskodawca nie konsultował ocenianego projektu w trakcie indywidualnego doradztwa świadczonego przez Biuro LGD. Wnioskodawca konsultował oceniany projekt w trakcie indywidualnego doradztwa świadczonego przez Biuro LGD.
  2. Wnioskodawca z obszaru LSR – preferuje się wnioskodawców, którzy (w przypadku osób fizycznych) są mieszkańcami obszaru LSR oraz (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą) których główne miejsce wykonywania działalności znajduje się na obszarze LSR. W przypadku os. Prawnych i jednostek nie posiadających osobowości prawnej, których siedziba znajduje się na obszarze LSR
    Punktacja: 0 - wnioskodawca nie jest mieszkańcem/nie ma głównego miejsca wykonywania działalności gospodarczej/ nie ma siedziby na obszarze LSR.
    3 - wnioskodawca jest mieszkańcem/ ma główne miejsce wykonywania działalności gospodarczej/ ma siedzibę na obszarze LSR.
  3. Innowacyjność - preferuje się operacje o charakterze innowacyjnym na skalę obszaru LGD/gminy/miejscowości
    Punktacja: 0 - operacja nie posiada innowacyjnego charakteru.
    1 - operacja o charakterze innowacyjnym na skalę miejscowości.
    2 - operacja o charakterze innowacyjnym na skalę gminy.
    3 - operacja o innowacyjnym charakterze na skalę obszaru LSR.
  4. Tworzenie miejsc pracy - preferuje się operacje generujące ilość miejsc pracy większą niż wymagana. W przypadku operacji dot. podejmowania działalności gospodarczej lub rozwijania działalności gospodarczej wymagana liczba etatów wynosi 1
    Punktacja:1 - operacja generuje o 1 etat (w przeliczeniu na etaty. średniorocznie) więcej niż wymagana liczba etatów.
    2 - liczba etatów wygenerowanych przez operację (w przeliczeniu na średnioroczne etaty) jest większa od wymaganych o więcej niż 1 i mniej niż 2(np. 1,5; 1,75 itp.).
    4 - liczba etatów wygenerowanych przez operację( w przeliczeniu na średnioroczne etaty) jest większa od wymaganych o 2 lub więcej.
  5. Operacje dotyczące ochrony środowiska i przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu – preferuje się operacje związane z ochroną środowiska i/lub przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatu
    Punktacja: 0 - operacja nie dotyczy zagadnień związanych z ochroną środowiska lub przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatu.
    1 - operacja dotyczy działań (z wyłączeniem działań wymaganych prawem), których efektem będzie podniesienie wiedzy i świadomości społeczności lokalnej na temat ochrony środowiska i/lub przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatu.
    4 –operacja w głównej mierze dotyczy działań (z wyłączeniem działań wymaganych prawem) inwestycyjnych związanych bezpośrednio z ochroną środowiska i/lub przeciwdziałaniem niekorzystnym zmianom klimatu, tj. inwestycje, których głównym założeniem jest działanie na rzecz ochrony środowiska np. poprzez oszczędność energii/materiałów, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ograniczenie wytwarzania odpadów lub gospodarowanie nimi w sposób korzystny dla środowiska.
  6. Aktywizacja i integracja osób z grup defaworyzowanych - preferuje się operacje aktywizujące lub integrujące osoby z grup defaworyzowanych ze społecznością lokalną. Poprzez aktywizację i integrację osób z grup defaworyzowanych rozumieć należy organizację warsztatów/szkoleń lub innych wydarzeń, które będą skierowane do społeczności lokalnej, w tym do osób z grup defaworyzowanych. Punkty można przyznać, jeśli zaplanowane zadania mają charakter niekomercyjny, a udział osób z grup defaworyzowanych jest bezpłatny
    Punktacja: 0 - wśród osób zaangażowanych w realizację operacji nie ma osób należących do grup defaworyzowanych.
    2- operacja zakłada aktywizację lub integrację osób z grup defaworyzowanych.
  7. Miejsce realizacji operacji - preferuje się operacje realizowane w miejscowościach zamieszkałych przez mniej niż 5 tys. mieszkańców.
    Punktacja: 0 - Operacja realizowana w miejscowości zamieszkałej przez 5 tys. mieszkańców lub więcej.
    1 - Operacja realizowana w miejscowości zamieszkałej przez mniej niż 5 tys. mieszkańców.
  8. Poziom dofinansowania - preferuje się operacje o niższym poziomie dofinansowania niż zakładany w LSR.
    Punktacja: 0 - zadeklarowany poziom procentowy dofinansowania jest równy wymaganemu w LSR.
    1 - zadeklarowany poziom procentowy dofinansowania jest niższy od wymaganego o 10 do ≤ 20 punktów procentowych.
    2 - zadeklarowany poziom procentowy dofinansowania jest niższy od wymaganego o więcej niż 20 punktów procentowych.
  9. Preferowane typy operacji - preferuje się operacje z zakresu: kultury, turystyki, rekreacji, w tym infrastruktury kulturalnej, turystycznej i rekreacyjnej lub zachowania dziedzictwa lokalnego
    Punktacja: 0 - operacja nie dotyczy wymienionego zakresu.
    2 - operacja dotyczy przynajmniej jednego z wymienionych zakresów.
  10. Promocja obszaru LSR - preferuje się operacje dotyczące promocji obszaru LSR. Poprzez promocję obszaru LSR należy rozumieć wszelkie działania (w tym działania informacyjne), których celem jest zwiększenie stopnia znajomości i wiedzy na temat lokalnych produktów, dziedzictwa lub zasobów takich jak: historia, tradycja, kultura, walory lokalnego środowiska, infrastruktura turystyczna wśród mieszkańców obszaru LSR lub osób spoza obszaru LSR. Punktów nie przyznaje się jeśli operacja służy indywidualnej promocji produktów lub usług
    Punktacja: 0 - operacja nie dotyczy promocji obszaru LSR.
    3 - operacja dotyczy promocji obszaru LSR.
  11. Promocja dziedzictwa św. Jana Pawła II - preferuje się operacje głównie związane z dziedzictwem i postacią św. Jana Pawła II.
    Punktacja: 0 - operacja nie promuje dziedzictwa Św. Jana Pawła II.
    1 - operacja promuje dziedzictwo Św. Jana Pawła II.
  12. Podniesienie kompetencji - preferuje się operacje, których elementem będzie podniesienie kompetencji. Podniesienie kompetencji może odbyć się poprzez udział w zorganizowanym szkoleniu, warsztatach lub innych działaniach o charakterze edukacyjnym. Szkolenia/warsztaty/inne działania o charakterze edukacyjnym mogą być zaplanowane dla mieszkańców obszaru LSR.
    Punktacja: 0 - operacja nie podniesie kompetencji.
    2 - w wyniku realizacji operacji podniesione zostaną kompetencje.

 

Warunki udzielenia wsparcia:

  • Złożenie kompletu wymaganej dokumentacji w miejscu i terminie podanym w ogłoszeniu.
  • Zgodność operacji ze Strategią Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR).
  • Zgodność operacji z lokalnymi kryteriami wyboru operacji, oraz uzyskanie minimalnej liczby punktów.
  • Zgodność operacji z warunkami przyznania pomocy określonymi w PROW na lata 2014-2020.

 

Jakie wydatki można finansować? 

  • Ogólne (honoraria architektów, inżynierów, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo w zakresie zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności) - do wysokości 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.
  • Zakup robót budowlanych i usług.
  • Zakup lub rozwój oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów, licencji lub wynagrodzeń za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub znaków towarowych.
  • Najem lub dzierżawa maszyn, wyposażenia lub nieruchomości.
  • Zakup nowych maszyn lub wyposażenia.
  • Zakup środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie kierowcą – do wysokości 30% pozostałych kosztów kwalifikacyjnych.
  • Wartość wkładu rzeczowego (roboty budowlane, towary, usługi, grunty, nieruchomości) – w przypadku których nie dokonano żadnych płatności w gotówce potwierdzonych fakturami - do 30% wartości projektu
  • Wartość wkładu rzeczowego w formie nieodpłatnej pracy.
  • Zakup rzeczy innych niż wymienione
  • Podatek od towarów

 

Więcej informacji na temat naboru znaleźć można na stronie LGD Wadoviana.

http://wadoviana.pl/aktualnosci-38.html 

 

W oparciu o doświadczenie wynikające z realizowanych od 2009 roku projektów, oferujemy Państwu kompleksową obsługę projektu – od tworzenia jego założeń i budowy koncepcji, doradztwo przy opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej, aż po doradztwo w realizacji i rozliczeniu działań projektu.

Dzięki współpracy z nami mogą Państwo liczyć na dostęp do eksperckiej wiedzy oraz doświadczeń wyniesionych z wielu przygotowanych i zrealizowanych projektów, dzięki temu znacznie zwiększy się Państwa szansa na sukces (pozyskanie dotacji i bezproblemową realizację projektu). Dodatkowo oszczędzą Państwo czas na poznawaniu dokumentów i ich wypełnianiu. Zlecając to zadanie specjalistom, minimalizujecie Państwo ryzyko błędu.

Zachęcam do kontaktu. Chętnie omówimy z Państwem pomysł na realizację przedsięwzięcia w ramach wyżej opisanego programu oraz przedstawimy swoją ofertę.

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. kom. 517 575 585