Nadal istnieje możliwość założenia własnej działalności lub rozwoju już istniejącego przedsiębiorstwa za pomocą funduszy pożyczkowych, które mogą udzielić wsparcia finansowego nawet do 120 tys. zł.
Będzie to świetne rozwiązanie dla osób, które mają trudności w zdobyciu finansowania komercyjnego (np. kredytu bankowego) z powodu braku wymaganych zabezpieczeń czy historii kredytowej.
Fundusze pożyczkowe udzielają pożyczek przeznaczonych na cele związane z podjęciem, prowadzeniem i rozwojem działalności gospodarczej, między innymi na:
- finansowanie inwestycji,
- wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych,
- zakup maszyn i urządzeń,
- rozbudowę, adaptację lub modernizację obiektów produkcyjnych, handlowych , usługowych,
- zakup materiałów i surowców niezbędnych do realizacji założonego przedsięwzięcia gospodarczego.
Wybierając odpowiednią pożyczkę dla firm przedsiębiorcy mają wiele możliwości jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, terminu i warunki spłaty. Co więcej, wysokość oprocentowania i okres spłaty w dużej mierze uzależnione są od źródeł finansowania poszczególnych funduszy. Niemniej jednak, sposób ubiegania się o pożyczkę dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców jest w zasadzie podobny we wszystkich funduszach.
O pożyczkę dla firm mogą starać się osoby prowadzące mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo, a także osoby, które takie przedsiębiorstwo dopiero planują założyć.
Szczegółowe wymagania dotyczące pożyczkobiorców określają regulaminy poszczególnych funduszy. Jednak, aby starać się o pożyczkę przedsiębiorca musi wyraźnie określić inwestycję, która ma zostać sfinansowana dzięki środkom uzyskanym z funduszu pożyczkowego, powinien przedstawić dowód terminowego wypełniania zobowiązań wobec Skarbu Państwa oraz posiada wkład własny obliczany od wartości pożyczki, którą przedstawił jako cel finansowania. Siedziba jego przedsiębiorstwa powinna znajdować się na obszarze obsługiwanym przez dany fundusz.
- Kwota pożyczki w większości funduszy pożyczkowych wynosi najczęściej od 10 do 120 tys. zł (w niektórych może być wyższa), a okres spłaty rozłożony jest najczęściej na 36 miesięcy.
- Pożyczka dla firm może być udzielona na cele inwestycyjne, obrotowe lub inwestycyjno-obrotowe.
- Oprocentowanie pożyczek uzależnione jest od stóp rynkowych i jest nie niższe niż stopa referencyjna (ustalana zgodnie z metodologią określoną w Komunikacie Komisji Europejskiej).
- Opłata manipulacyjna od udzielonej pożyczki dla firm waha się najczęściej na poziomie 1-3%, jednak decyzja pozostaje w gestii każdego funduszu pożyczkowego.
- Spłata pożyczki musi być zabezpieczona obligatoryjnie w postaci weksla in blanco oraz często dodatkowo w innej indywidualnie ustalanej formie, np.: poręczenie funduszu poręczeniowego, poręczenie przez osoby trzecie, hipoteka, przewłaszczenie, cesja wierzytelności z umów. Rodzaje zabezpieczeń mogą być łączone
Jeśli są Państwo zainteresowani taką alternatywną formą pozyskiwania finansowania zewnętrznego, zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami:
- Wyszukamy dla Państwa najkorzystniejsze oferty Funduszy Pożyczkowych , działających na terenie siedziby Państwa przedsiębiorstwa,
- Z przedstawicielem wybranego Funduszu Pożyczkowego indywidualnie skonsultujemy Państwa projekt,
- Przygotujemy dla Państwa wymagane dokumenty aplikacyjne.