Nabór wniosków o dotację na fotowoltaikę i termomodernizację w województwie lubelskim!

 

Na początku 2022 roku ruszy nowy nabór na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki w województwie lubelskim. W ramach niego możliwe będzie przeprowadzenie m.in: 

  • budowy, przebudowy lub rozbudowy instalacji służącej do produkcji energii z OZE, w tym instalacji wysokosprawnej kogeneracji z OZE o maksymalnej mocy do 0,5 MW wraz z magazynami energii
  • budowy, przebudowy lub rozbudowy instalacji służącej do produkcji energii z OZE, w tym instalacji wysokosprawnej kogeneracji z OZE o maksymalnej mocy powyżej 0,5 MW wraz z magazynami energii 
  • głębokiej termomodernizacji budynków/lokali obejmującej kompleksowe wielokierunkowe działania, w tym możliwość instalacji źródeł ciepła opartych o OZE lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji z OZE. 
  • wprowadzenie systemów zarządzania energią oraz zastosowanie technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania ciepła odpadowego. 

Co to oznacza? 

Oznacza to, że w ramach projektu będzie można zamontować m.in panele fotowoltaiczne wraz z całym systemem pozyskiwania prądu z energii słonecznej, magazynami energii oraz pompą ciepła, a także przeprowadzić termomodernizację budynku tj. na przykład docieplić budynek, zamontować rekuperację i/lub klimatyzację, wymienić stolarkę drzwiową i okienną, zmodernizować źródło ogrzewania. Do projektów z zakresu termomodernizacji niezbędny będzie audyt energetyczny budynku

Dotacja przeznaczona jest dla małych oraz średnich przedsiębiorstw działających na terenie województwa lubelskiego. 

 

Co można zrobić w ramach termomodernizacji? 
Termomodernizacja to szeroko pojęte działania mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną budynku. W ramach projektu można wykorzystać środki na m.in docieplenie budynku, wymianę stolarki zewnętrznej, przebudowę źródeł ciepła, przebudowę systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacyjnych. Jest to przede wszystkim duża szansa dla starszych budynków, w gorszym stanie technicznym, gdzie koszty energii cieplnej w porach zimowych pochłaniają duże środki.

 

Co jeśli posiadam już fotowoltaikę?
Wielu klientów, którzy już wcześniej skorzystali z dotacji na fotowoltaikę lub zdążyli założyć ją we własnym zakresie zastanawia się czy będą mogli skorzystać z nowego naboru. Dobra wiadomość jest taka, że w  ramach pomocy jest również możliwość rozbudowy istniejącej instalacji bądź stworzenie kolejnej (np. na dachu innego budynku należącego do firmy lub na gruncie), a także przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku.

 

Czy w związku z nowymi przepisami instalacja fotowoltaiki wciąż będzie się opłacać? 
Tak, ponieważ w ramach naboru fotowoltaikę można połączyć z magazynami energii, dzięki którym energia wytworzona przez instalacje będzie magazynowana u nas, co umożliwi uniezależnienie się od dostaw energii z publicznej sieci i ograniczy konieczność sprzedaży prądu po niekorzystnych cenach. Dodatkowo należy mieć na uwadze regularne wzrosty cen prądu, których negatywne skutki będą możliwe do zminimalizowania dzięki posiadaniu własnej instalacji. Ponadto dotacja sprawia, że przewidywany okres oczekiwania na zwrot z inwestycji staje się o ponad połowę krótszy niż bez niej, co czyni fotowoltaikę wciąż opłacalną inwestycją, nawet przy zmianie przepisów. 

 

 Co to jest audyt energetyczny i skąd go wziąć? 

Audyt energetyczny jest kompleksową ekspertyzą określającą parametry techniczne i ekonomiczne oraz zakres prac skutkujących zmniejszeniem zapotrzebowania na ciepło budynku. Musi zostać wykonany przez audytora z uprawnieniami. Proces jego opracowania trwa co najmniej kilka tygodni, więc warto się zainteresować tym odpowiednio wcześniej. Specjalista przeprowadzający audyt może również doradzić i podpowiedzieć jakie działania podjąć żeby zmaksymalizować skuteczność wykorzystania dotacji. 

 

 Jeśli są Państwo zainteresowani naborem zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Informacje kontaktowe znajdują się w zakładce Kontakt