Dotacje z UE na termomodernizacje i OZE do 65% nawet 1,5 mln PLN. Wnioski można składać od 18. Listopada.

Przedsiębiorcy, pragnący zmniejszyć swoje wydatki na koszty ogrzewania oraz energii elektrycznej w budynkach w których prowadzą działalność gospodarczą, mogą wnioskować o dofinansowanie między innymi na realizację inwestycji termomodernizacyjnych (ocieplenie budynku, wymiana okien, drzwi, wymiana źródła ciepła itp.) oraz instalacje wytwarzające energię elektryczną ze źródeł odnawialnych (OZE).

Przedsiębiorcy z Lubelszczyzny mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w ramach działania 5.1 Poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstw od 18 listopada do 31 stycznia 2017 roku. Do podziału jest ponad 119 mln złotych, maksymalny poziom dofinansowania to 65% (dla mikro i małych przedsiębiorstw) oraz 55% (dla średnich). Firmy mogą ubiegać się o dotację w wysokości nawet 1,5 mln złotych na realizację inwestycji, których celem jest między innymi zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku, zmniejszenie zapotrzebowania na konwencjonalną energię elektryczną czy wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych.

W ramach ogłoszonego konkursu, przedsiębiorcy mogą wnioskować o dofinansowanie projekt polegających na (przykłady): dociepleniu ścian i stropów budynków, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana/montaż efektywnego energetycznie źródła ciepła (np. nowoczesny kocioł kondensacyjny, pompa ciepła), montaż instalacji produkującej prąd z odnawialnych źródeł (np. panele fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe, biogazownie),  wymiana oświetlenia (na energooszczędne), systemy do zarządzania efektywnością energetyczną, instalacje inteligentnych budynków, wdrożenie technologii odzysku energii.

Co istotne, aby projekt kwalifikował się do dofinansowania, niezbędne jest aby efektywność energetyczna budynku w wyniku realizacji inwestycji wzrosła o minimum 25%. Kluczowy dokument dla wnioskodawców to audyt energetyczny lub audyt efektywności energetycznej, ponieważ wszystkie koszty planowane do poniesienia w ramach projektu muszą wynikać właśnie z tego dokumentu. Audyt służy również do oszacowania oszczędności oraz stopnia poprawy efektywności energetycznej budynku i jest źródłem informacji do pozostałych dokumentów projektowych (wniosek o dofinansowanie, biznesplan).

Opisany powyżej nabór wydaje się być bardzo dobrą okazją dla przedsiębiorców. Mogą oni uzyskać dofinansowanie do realizacji projektu inwestycyjnego, dzięki któremu wzrośnie wartość nieruchomości a także zmniejszą się koszty jej utrzymania. Jest to szczególnie atrakcyjne dla przedsiębiorców, posiadających budynki wznoszone w starych technologiach w latach 60, 70 80 a nawet 90. W takich wypadkach, firmy mogą uzyskać oszczędności kosztów ogrzewania i energii elektrycznej na poziomie nawet 70%-80%.

 

Zachęcam do kontaktu. Chętnie omówimy z Państwem pomysł na realizację przedsięwzięcia w ramach wyżej opisanego programu oraz przedstawimy swoją ofertę.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 81 311 76 01, tel. kom. 517 575 585